Důvody pro ukončení podnikání mohou být různé. Možná jste po čase zjistili, že vám podnikání nevyhovuje, podnikání vás přestalo bavit nebo odcházíte na mateřskou dovolenou a už se k podnikání nehodláte vrátit. Uvádět důvody pro ukončení podnikání není vaše povinnost, jediné, co musíte udělat, je oznámit ho příslušným úřadům.
Zrušit, nebo přerušit?
Zrušení živnostenského oprávnění je definitivní. Pokud byste v budoucnosti změnili názor, musíte znovu zaplatit poplatek na živnostenském úřadu a znovu živnost založit, jako kdybyste předtím nikdy nepodnikali. Pokud si tedy nejste jistí, zda se v budoucnu k podnikání nevrátíte, je výhodnější živnost pouze přerušit na libovolně dlouhé období. I po ukončení živnosti budou informace o vašem podnikání veřejně dostupné v živnostenském rejstříku, a to po dobu 4 let.
Jaké úřady musíte informovat a kdy?
Při zrušení živnosti by vaše první cesta měla vést na živnostenský úřad. Zde svůj záměr oznámíte pomocí změnového listu. Pokud máte více živností, musíte je ukončit jednotlivě. Živnostenský úřad má následně 30 dní na posouzení žádosti. Během této doby budete stále vedení jako podnikatelé, proto budete muset platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění.
Prostřednictvím změnového listu můžete o zrušení rovnou informovat finanční úřad, OSSZ a zdravotní pojišťovnu, ušetříte si tak další běhání po úřadech. Pokud to neučiníte, musíte instituce informovat jednotlivě. Zdravotní pojišťovně musíte situaci oznámit do 8 dnů, finančnímu úřadu do 15 dnů a OSSZ do 8. dne měsíce následujícího po měsíci zrušení.
Ani po ukončení živnosti se v následujícím období nevyhnete podání daňového přiznání a přehledu pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu ve standardní lhůtě. Pokud jste využívali paušální daň, daňové přiznání podávat nemusíte. Nezapomeňte na to, že pokud máte zaměstnance, musíte jim poskytnout dvouměsíční výpovědní lhůtu a odstupné.